Co każda kobieta powinna mieć w szafie?
Wiele kobiet staje dość często w życiu przed sytuacją, w której uważa, że nie ma czego na siebie założyć, nawet jeśli jej szafa ugina się od różnego rodzaju ubrań. Aby tego uniknąć warto mieć w szafie kilka rzeczy, z których uda się stworzyć szereg ciekawych i praktycznych stylizacji na każdą okazje. Takie elementy garderoby to na pewno mała czarna, klasyk wśród sukienek, która nada się zarówno na spotkania biznesowe, jak i romantyczną kolację. Ważnym elementem w garderobie jest biała, klasyczna koszula z kołnierzem i mankietami, która w połączeniu z różnymi dodatkami potrafi stworzyć wiele ciekawych looków. Poza białą koszulą warto mieć też w szafie zwykły, prosty i dobrze dopasowany T-Shirt, który może stać się podstawą stylizacji bardziej casualowym. Poza tym zawsze z pomocą przyjdą dwie pary spodni – jedne eleganckie, o prostym kroju, drugie jeansy, również bez zbędnych udziwnień. Do tego koniecznie dobrze dopasowana damską marynarka. Jeśli chodzi o buty wystarczy tak naprawdę jedna para szpilek i jedna obuwia sportowego. Z tych elementów będziesz w stanie „wyczarować” stylizacje na każdą okazję, dzięki czemu zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze. Jeśli chcesz ją odpowiednio dopełnić, nie zapomnij o perfumach…
Perfumy – dopełnienie każdego looku
Z perfumami jest podobnie jak z ubraniami – nie trzeba mieć setek flakonów, aby idealnie dobrać zapach do konkretnej okazji. Tak naprawdę wystarczy już jeden uniwersalnym perfum, aby każda z naszych stylizacji stała się kompletna. Od zapachów można się jednak szybko uzależnić, dlatego zwykle na jednym nie poprzestaniemy. Współcześnie perfumy mogą podkreślać indywidualizm zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Zaintrygować otoczenie ich osobą, wzbudzić zainteresowanie płci przeciwnej. Mogą podkreślić profesjonalizm, podnieść poczucie własnej wartości i zwiększyć pewność siebie. Mogą również pozwolić nam na odrobine luksusu w codziennym życiu, bo nic dookoła nie może być szare i ponure, jeśli otocza nas zmysłowa nutka zapachu od Versace. Swoje perfumy produkują nie tylko wielkie i znane na całym świecie domu mody oraz popularne przedsiębiorstwa produkujące ekskluzywne kosmetyki. Wielu artystów sygnuje konkretne kompozycje zapachowe swoim nazwiskiem. Oczywiście dostępne jest też wiele rodzajów perfum od mniej ekskluzywnych marek i osób, przez to dostępnych dla każdego. Niższa cena nie oznacza wcale, że perfumy będą nieciekawe. Jeśli koniecznie chcemy zapach od znanego projektanta, możemy zamiast perfum postawić na tańsza opcję – wodę perfumowaną lub toaletową. Perfumy zmieniać można w zależności od pory dnia czy pory roku, mogą też odpowiadać naszemu aktualnemu humorowi. Są nieodłącznym elementem życia człowieka. Jak jednak było dawniej?
Historia perfum
Choć trudno jest w to uwierzyć, zapachy mogły mieć w przeszłości jeszcze większe znaczenie, niż mają współcześnie. Sama nazwa perfumy pochodzi od łacińskich słów per fumme, oznaczających „przez dym”. W taki bowiem sposób poznano i doceniono wonności – spalając różne substancje. Po tym, jak odkryto i doceniono ich piękno zaczęto nadawać im mistycznych czy wręcz magicznych właściwości. Wonności miały być łącznikiem pomiędzy światem ziemskim a niebiosami, za ich pomocą przekazywano modły bóstwo, dzięki mini chciano wprawić ich w dobry nastrój. Z czasem wonności zaczęto też wykorzystywać w innych ceremoniach religijnych, między innymi pogrzebowych. Człowiek natarty specjalnymi olejami miałby być bardziej godzien wstąpienia w zaświaty. W następnej kolejności docenione zostały prozdrowotne i lecznicze właściwości na przykład olejków eterycznych. Wykorzystywane były one na przykład w Starożytnej Grecji. Kąpiele w olejkach zalecał sam Hipokrates, znany jako ojciec medycyny. W Grecji wonności były również wykorzystywane w łaźniach, a konkretnie smarowano niby ciała po kąpieli. Swego rodzaju aromaterapia była także stosowana przed spożywanymi posiłkami – pobudzała apetyt, jeszcze bardziej potęgowała wrażenia smakowe. Po obrzędach religijnych i zabiegach leczniczych przyszedł czas na wykorzystanie perfum wyłącznie w celach estetycznych. Jednymi z pierwszych osób, które zaczęli to robić byli Egipcjanie – najpierw Faraon, potem jego dwór, potem zaś pozostali śmiertelnicy. Szał na perfumy trwał również w Europie, choć niestety wraz z nadejściem panowania chrześcijańskiego zostały one zakazane. Były zbyt zmysłowe, przez co kojarzono je z grzechem. Intensywny rozwój perfum nastąpił za to wówczas w krajach muzułmańskich. Postały nie tylko nowe kompozycje zapachowe, ale także aparatura do destylacji i filtracji. Perfumy do Europy wróciły w trakcie krucjat, początkowo tylko jako środki lecznicze, szybko jednak odzyskały swój dawny blask i przeznaczenie. Największą furorę zrobiły we Włoszech i Francji, ale bardzo szybko rozpowszechniły się po całej Europie. Dziś zna i kocha je cały świat, z cała pewnością nie zmieni się to również w bliżej jak i dalejsz przyszłości.