Mole spożywcze to szkodniki, których plaga może dotknąć każdego z nas. Dlatego zawczasu warto zaradzić temu problemowi i zastosować środki zaradcze. Ponadto w artykule tym podpowiemy jak poradzić sobie z tymi owadami, jak już wystąpią w dużej ilości w zasobach kuchennych. W sklepach dostępne są specjalne produkty, ale też docelowo można zastosować takie, które są w pełni naturalne.
Jak się pozbyć moli spożywczych domowymi sposobami?
Sposobów na to by pozbyć się moli w produktach spożywczych jest dość dużo. Najpopularniejsze zakładają użycie olejków eterycznych takich jak olejek goździkowy czy cytrusowy. Mole nie znoszą ich zapachu i w połączeniu z wysoką temperaturą olejki te sprawiają cuda w walce z tymi uporczywymi żyjątkami. Przepisy poniżej można stosować zarówno w wersji gorącej, jak i chłodnej, zdatnej do przecierania jako środkiem czyszczącym.
Oczywiście na początku warto posprzątać zainfekowane produkty spożywcze. Takie niestety nie nadają się już do spożycia. Suche i ciepłe środowisko w kuchni oraz sezon grzewczy sprawiają, że takie warunki są idealne do namnażania się tych owadów. Dlatego raz na jakiś czas trzeba przejrzeć to co mamy w szafkach zarówno pod względem dat przydatności do spożycia, jak i wszelkich pasożytów, które sprawiają, iż produkt nie nadaje się do użytku w kuchni.
Przepis – parówka wodna z olejkiem goździkowym i cytrynowym
10 kropli olejku goździkowego
sok z połówki cytryny lub całe opakowanie kwasku cytrynowego
½ litra gorącej wody
Wodę zagotować do wrzenia, wlać do ciężkiej i stabilnej miseczki (najlepiej ceramicznej), dodać całość składników do wody. Do wyczyszczonej uprzednio szuflady wstawić miseczkę z zawartością na pół godziny. Dzięki temu mebel od środka zostanie zdezynfekowany naturalnym sposobem i zapobiegnie się namnażaniu moli w jego wnętrzu.
W wersji do przecierania szuflad czyli jako środka wspomagającego porządki można dodać kilka łyżeczek octu, co dodatkowo wzmocni nasz płyn w jego właściwościach oczyszczających. Dodatkowym akcesorium, który będzie potrzebny w tej wersji to spryskiwacz (można kupić w sklepach oferujących akcesoria do domów). Ponadto płyn wcześniej wykorzystany jako “parówka” w szufladzie można również później wykorzystać właśnie jako płyn, dolewając dodatkowe krople olejków i octu do pojemnika spryskiwacza.
Jakie środki możemy zastosować, jeśli zawiodą te naturalne?
W sklepach internet owych czy też nawet w tych stacjonarnych możemy kupić specjalne środki, które są zaliczane do lżejszej i ciężkiej chemii. Lżejszą chemią są na przykład pułapki feromonowe, które są identyczne z tymi naturalnymi i zwabiają owady swoim zapachem. Problem moli spożywczych jest o tyle istotny, iż takie produkty są dostępne w właściwie w każdym większym sklepie.
Ciężka chemia to tzw środki z substancjami uznanymi za trujące, które niekiedy potrzebują kilku dni karencji. Takie produkty niestety często są niebezpieczne dla małych dzieci i zwierząt domowych. Warto zatem zbadać skład takiego środka zanim podejmiemy się jego kupna i użyjemy go w swoim domu.