Wszystko co powinniśmy wiedzieć o autyzmie

Autyzm jest bardzo złożonym zaburzeniem neurologicznym, które niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie ośrodka nerwowego. Ujawnia się zazwyczaj już na wczesnym etapie rozwoju dziecka, jednak objawy są trudne do odczytania. Wiele rodziców bagatelizuje dziwne zachowania swojej pociechy, nie wiążąc ich z nieprawidłowym rozwojem mózgu dziecka. Nie powinno się bagatelizować niczego co odbiega od normy. Wczesne wykrycie choroby i podjęcie leczenia, pozwala zminimalizować jej objawy i poprawić jakość życia, dotkniętej nią osoby.

Jak rozpoznać zaburzenia autystyczne?

Należy uważnie obserwować swoje dziecko i nieustannie monitorować jego rozwój, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości. Do nietypowych zachowań, które mogą wzbudzić niepokój, należą między innymi:

-Zaburzenia mowy, mały zasób słów, używanie wymyślonych przez siebie wyrazów.
-Niechęć do zabawy z rówieśnikami, wycofanie.
-Nadwrażliwość na dźwięki.
-Niczym nie wytłumaczone zachowania agresywne.
-Nadpobudliwość.
-Powtarzalne zachowania ruchowe (np. kiwanie się w przód i tył).
-Brak reakcji bólowych.

W przypadku gdy zauważymy u naszego dziecka, któreś z wyżej wymienionych zachowań, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, by przekonać się czy rozwój malucha przebiega prawidłowo. Po wykonaniu szeregu badań zwykle można stwierdzić podłoże nietypowych zachowań. Jeśli jest to autyzm powinno się od razu podjąć odpowiednia terapię, która pomoże zminimalizować objawy choroby i poprawić funkcjonowanie w środowisku, dotkniętego nią dziecka.

Leczenie zaburzeń autystycznych

Jak wiadomo autyzm towarzyszy choremu do końca jego życia. Choroba ta jest nieuleczalna, jedyne co można zrobić to zatrzymać jej rozwój i osłabić objawy. Najlepsze rezultaty przynosi terapia rozpoczęta zaraz po wykryciu zaburzeń. Nie warto zwlekać z podjęciem walki o podwyższenie jakości życia osoby dotkniętej autyzmem. Aby terapia przyniosła jak najlepsze efekty, powinna być prowadzona pod okiem specjalistów między innymi, psychologa, logopedy oraz pedagoga. Bardzo ważna jest również systematyczność. Rodzaj leczenia powinien być dobrany indywidualnie i dostosowany zarówno do potrzeb jak i możliwości chorego. Przy zaburzeniach autystycznych niemałe znaczenie ma wsparcie udzielane nie tylko dzieciom dotkniętym zaburzeniami, ale również ich rodzinom. Rodzice, którzy nie radzą sobie z opieką nad chorym maluchem, mogą liczyć na pomoc specjalnych fundacji i stowarzyszeń, które powstały po to by działać na rzecz osób z autyzmem.

 

About

You may also like...

Comments are closed.